Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Historia cementu cz.1

| CIEKAWOSTKI | 22/11/2012

Historia Cementu - SprzedamCement.pl

Kupujemy, sprzedajemy, stosujemy, ale czy wiemy czym dokładnie jest? Skąd się wziął? Jaka jest historia cementu? Zakładam, że wiedzę na ten temat mają nieliczni, nie dlatego, że jest to jakaś wiedza tajemna, ale cement jest jednym z produktów, z których korzystamy, ale nie zastanawiamy się za bardzo nad genezą ich powstania – a może warto?

Pomyśleliśmy, że zabierzemy was w krótką podróż przez historię, najpopularniejszego dziś materiału budowlanego.
Oto pierwsza część cyklu „Historia cementu”

Czym właściwie jest cement?

Ujmując rzecz jak najprościej – cement jest po prostu spoiwem budowlanym, czyli sproszkowanym materiałem, który po zmieszaniu z wodą, a także pod wpływem gazów atmosferycznych, twardnieje, uzyskując cechy ciała stałego. Używany jest do łączenia materiałów budowlanych. Cement jest podstawowym składnikiem zapraw cementowych, cementowo-wapiennych i betonu, z którym często jest mylony przez totalnych laików. Pamiętajmy więc, że cement jest jednym ze składników betonu (o samym betonie napiszemy już wkrótce).

Jeżeli chodzi o skład i cały proces wytwarzania cementu, nie będziemy się rozpisywać, bo wszystko możecie obejrzeć na filmie – zapraszam tutaj.

Przejdźmy więc do historii…

Starożytność

Nie wiadomo dokładnie od kiedy po raz pierwszy zaczęto stosować spoiwa budowlane zbliżone do dzisiejszego cementu. Wiadomo jednak, że starożytni mieszkańcy Macedonii, a kilka wieków później starożytni Rzymianie, stosowali beton – którego skład bazował na cemencie. Określenie „cement” wywodzi się właśnie od Rzymian, którzy ówczesny beton nazywali opus caementicium.

Termy Karakalli w Rzymie - Historia Cementu - SprzedamCement.plPanteon w Rzymie - Historia Cementu - SprzedamCement.plRzymscy budowniczowie stosowali w produkcji cementu zarówno pucolany naturalne (np. pumeks), jak i sztuczne (pokruszone cegły lub zmieloną ceramikę). Monolityczna kopuła Panteonu, rzymskie łaźnie zwane Termami Karakalli i wiele innych budowli z tego okresu, powstało właśnie przy użyciu rzymskiego cementu. Zachowały się w świetnym stanie do dziś. W okresie średniowiecza cement poszedł w odstawkę i do budownictwa powrócił dopiero w czasach nowożytnych, ale o tym w części drugiej, już niebawem...

 

 

 

3 komentarze na “Historia cementu cz.1”

Trackbacks/Pingbacks

  1. Historia cementu cz.2 - Cement Ogłoszenia
  2. Historia cementu cz.3 - cement portlandzki - SprzedamCement.PL
  3. Starożytny cement lepszy od współczesnych wyrobów... SprzedamCement.PL

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.


Warning: Missing argument 2 for wpdb::prepare(), called in /home/users/ghb/public_html/sprzedamcement.pl/wp-content/themes/classipress/includes/sidebar-popular.php on line 31 and defined in /home/users/ghb/public_html/sprzedamcement.pl/wp-includes/wp-db.php on line 1291